Про штатну чисельність Національної гвардії України Wikipedia дає дані про 90 тисяч осіб. Левова частина (близько 80%), залучена до бойових дій, територіальної оборони та відсічі ворожої агресії після початку повномасштабного вторгнення на фронті на рівні із ЗСУ. Серед них відомі і вже легендарні бригади «Азов», «Червона Калина», «Рубіж» та інші. Звісно, усі вони потребують поповнення мобілізованими. При цьому інші 20% нацгвардійців продовжують забезпечувати правопорядок, конвоювати підсудних, обороняти стратегічні об’єкти та знищувати ворожі дрони

Скільки часу на підготовку мають нещодавно мобілізовані? Які отримують навички? Як це відбувається? 

Репортери Frontliner побували в одному з тренувальних центрів НГУ в центральній Україні.

5-тижневий курс базової підготовки мобілізованих є обов’язковим для усіх хто стає до лав НГУ. Різні види зброї, стрільба, тактика, медицина. Базові навички пересування під вогнем, штурму окопів, відходу під вогнем. Робота в парах та у складі підрозділу.

Після проходження базового починаються курси спеціалізованих тренінгів по військовим спеціальностям та бойове злагодження вже у складі підрозділів до яких направляють бійців.

З нового року базовий курс у цьому тренінговому центрі пройшли більше ніж 4,5 тисячі мобілізованих.

Рекрути відпрацьовують елементи пересування на полі бою.

Навчання досить інтенсивне і насичене. Групи курсантів регулярно змінюють одна-одну на різних ділянках тренувань – медицина, полігон з окопами, пересування у складі підрозділів, евакуація з поля бою.

Тренування штурму окопів в парах
Відпрацювання штурму ворожих окопів в парах.

Тренування проводять та контролюють досвідчені інструктори. Усі з нещодавнім бойовим досвідом за плечима. Вони багато радять та часто виправляють помилкові дії бійців. Одну й ту ж вправу повторюють багато разів, аби довести рефлекси бійців до автоматизму.

Інструктор спостерігає та підказую, як діяти бійцям під час штурму ворожих окопів
Інструктор спостерігає та підказує, як діяти бійцям під час штурму ворожих окопів та відходу.

За день перебування на полігоні, можна помітити, що середній вік мобілізованих – близько сорока років. Вони з різних областей України. Більшість з тих, з ким вдалося поговорити, були мобілізовані наприкінці травня.

Тренування по тактичній медицині, позаду дими від тренувань штурму окопів
Тренування з тактичної медицини. Позаду дим від умовного штурму окопів.

Типова відповідь новобранця на запитання про те, як він потрапив до лав армії: «Отримав повістку, сам пішов в ТЦК, пройшов медкомісію, мобілізувався». Меншість з рекрутів прийшли до військкоматів з відношенням від бойових підрозділів і вже знають куди потраплять після проходження базової підготовки.

Новобранці НГУ піл час тренування накладання кровоспинного турнікета
Новобранці НГУ під час тренування з накладання кровоспинного турнікета.

Один з солдатів НГУ під час тренувань в окопах
Один з солдатів НГУ під час тренувань в окопах.

Спеціалізовані тренінги рекрутів

Репортерам Frontliner дозволили відвідати класи підготовки протитанкістів та зенітників, а також танкодром.

Базовий курс підготовки протитанкістів та зенітників триває тиждень. Вони тренуються на віртуальних протитанкових тренажерах – Фагот (2,5 км та 5 км) і Стугна (до 5 км).

Віртуальне тренування пострілу з ПТРК «Фагот»
Мобілізований тренується на віртуальному тренажері протитанкового ракетного комплексу «Фагот», що може симулювати стрільбу на дальність 2,5 км.

Зенітники тренуються на віртуальних тренажерах для переносних зенітно-ракетних комплексів «Ігла» (СРСР) та «Стінгер» (США).

Ректур навчається стрільбі з ПЗРК «Стінгер»
Рекрут навчається стрільбі з ПЗРК «Стінгер» на віртуальному тренажері.

На танкодромі проходять навчання танкові екіпажі. Є симуляційно-віртуальні тренажери, є і практика вже на реальних бойових машинах. Базове навчання механіків-водіїв танків триває 2 тижні. Повний базовий курс для усього екіпажу (механік-водій, стрілець і командир) – 7 тижнів. Тренуються на танках Т-64, Т-72.

Механік-водій під час навчання на танкодромі
«Місячний» ландшафт танкодрому свідчить, що навчання тут інтенсивні.

Також тут навчають екіпажі американських бронетранспортерів М113, які дуже добре зарекомендували себе на полі бою, як машина підвезення та евакуації.

Тренування механіків-водіїв на американській бронемашині М113
Тренування механіків-водіїв на американському бронетранспортері М113.
Водій-механік під час навчання водінню на танкодромі.

На симуляційних тренажерах для підготовки екіпажів танків Т-64, Т-72 готують командирів-навідників та механіків-водіїв. Симуляційна кабіна з екіпажем сіпається та гуде від віртуальних пострілів, які сервомеханізми перетворюють на механічну імітацію. Те саме і з віртуальним ландшафтом, яким рухається танк.

Навчання стрільців танків Т64 на віртуальному тренажері
Навчання екіпажу танка на тренажері Т-64 контролює досвідчений інструктор.

Картинка на моніторах мало чим відрізняється від популярної комп’ютерної гри «World of Tanks» – вибухи ворожих танків, хащі, дими боїв над селами та лісосмугами.

Стрілок на віртуальному тренажері для підготовки екіпажів танків Т-64
Рекрут тренується на симуляційному тренажері для підготовки екіпажів танків Т-64.

Наприкінці візиту говоримо з одним з мобілізованих. 46-річний Юрій Олександренко до мобілізації працював експертом з аналізу даних у IT. 18 березня отримав повістку на одному з блок-постів Києва і пішов до ТЦК. Вже закінчив курс базової підготовки і очікує на відправлення до підрозділу.

«Трохи хвилююсь звісно. Але якщо чесно, свідомі люди розуміють, що ми вже давно маємо поміняти хлопців на передовій. І заміну їх треба було готувати давно».

Патч одного з мобілізованих
Патч одного з нещодавно мобілізованих.