Підірвавши дамбу Каховського водосховища, російські війська спричинили дві протилежні кризи — потоп на Херсонщині й осушення на Запоріжжі. Відразу після теракту почав стрімко падати рівень води у Дніпрі вище по руслу ріки, а відтак і в протоках, озерах та заплавах, які живляться від нього. Що це означає для Запоріжжя й околиць — у матеріалі Donbas Frontliner.

Обміліле узбережжя острову Хортиця нижче Запорізької ГЕС. Рівень води продовжує падати на 5-7 см щогодини

«Ніхто до такого не був готовий. Жодних прогнозів робити не можемо. Єдине, що можемо, — спостерігати за розвитком подій. Очікуємо гіршого, звісно, але сподіваємося, що якось ситуація таки стабілізується», — Михайло Муленко завідує сектором охорони природи Національного заповідника Хортиця.

Хоча з такими темпами невдовзі може не залишитися, що охороняти. Чоловік стоїть на березі Дніпра, за його спиною добре видно величезні кам’яні плеса, які позринали у річці за три дні, — гарна демонстрація того, скільки води з неї пішло. 

запоріжжя, Дніпро, рівень води, підрив дамби
Науковець Михайло Муленко показує кам’яні плеса, які виступили з води посеред Дніпра

Поки що найбільше тут страждає природа. Острів Хортиця лежить посеред двох рукавів Дніпра, а у південній його частині є заплава — це озера й протоки, сполучені з Дніпром і чий рівень води залежить від рівня води у ньому. Територія плавнів — близько 500 гектарів, 170 із яких були озерами. Майже усі вони зараз висохли.

Запоріжжя, мертві плавні, Каховське водосховище, форонтлайнер, donbas frontliner
Висихаючі плавні біля села Лисогірка поблизу Запоріжжя

«Коли вода почала сходити у Дніпрі, вона виходила і з плавнів. Озера й протоки почали осушуватися. Можемо сказати, вони уже сухі, 80% води з них уже вийшло. Залишилися ділянки, де розташовані так звані зимувальні ями, глибиною більше 8 метрів, то там ще до 3 метрів води залишилося. Деякий час вони залишаться отакими калюжами, але як довго — спрогнозувати неможливо, бо перш за все не знаємо живлення цих водойм», — деталізує Михайло.

Для рослин і тварин заповідника — це біда. Заплава Хортиці — водно-болотні угіддя європейського значення, розташовані на найважливішому міграційному транснаціональному коридорі мігруючих птахів. Вони прилітали сюди дати потомство, а також зупинялися поїсти. Ті, які встигли загніздитися, загинули з яйцями й пташенятами. Найдоросліші птахи вижили, але в майбутньому їх тут більше не буде. 

Запоріжжя, фронтлайнер, Дніпро, пташеня, птахи, підрив дамби, рівень води, перелітні птиці, екологія
Чоловік на Жданівському пляжі Запоріжжя показує нам пташеня, яке знайшов біля води

Також ці місця були природним нерестовищем риби. Цього разу пощастило: нерест уже закінчився й риба не загинула — вийшла з проток разом із водою. Ще на острові були водні рослини, занесені до Червоної і Зеленої книг України. Тепер вони на березі, висохнуть і загинуть у найближчі дні. Викопати й пересадити їх неможливо ні технічно, ні через особливості біології. 

Крім того, Хортиця й заплави належать не лише національному природно-заповідному фонду, а й входять до Смарагдової мережі Європи. «Тепер вони знищені. Заплава втрачена повністю», — підсумовує Михайло.

фронтлайнер, Запоріжжя, водорості, рівень води, екологічна катастрофа
Коріння водоростей, що висихає на осушеному березі Дніпра

На водопостачання Запоріжжя підрив дамби поки що серйозно не вплинув. Місто й околиці беруть воду з ділянки Дніпра, розташованої вище загати. Але південніші райони уже потроху відчувають її нестачу.

«Далеко ходити не треба. Візьміть навіть південні околиці Запоріжжя й прилеглі села — у них технічний водозабір йшов із Каховського водосховища. Зараз у людей немає чим поливати ту ж городину, малі фермерські господарства не мають де взяти воду на зрошення», — каже Михайло.

Запоріжжя, притока Дніпра, пересохла, катастрофа, екологія, підрив дамби, donbas frontliner, фронтлайнер
Чоловік доловлює останню рибу у висихаючій притоці Дніпра у селі Біленьке, нижче від Запоріжжя за течією Дніпра

Однак тут постає інша проблема. Запоріжжя — індустріальне місто з великою кількістю промислових та несанкціонованих каналізаційних стоків. Надодачу через сільське господарство ще з радянського часу на дні водойм накопичилися пестициди й важкі метали. А тепер цей мул на поверхні, під сонцем він швидко висохне, перетвориться на хмари отруйного смердючого пилу, який вітер рознесе Запоріжжям і областю.

На міському пляжі, який за три дні виріс майже вдвічі, а місцями й втричі, по коліна в мулі бавляться діти й порпаються копачі з металошукачами у надії знайти щось цінне. «Це жахливо. Раніше вода підходила ось там до дерев і кафе, — махає Олександра вдалину, метрів за 30. Вони з чоловіком і дітьми приїхали сюди з окупованого Енергодару, тож передусім переживають, як теракт вплине на роботу Запорізької АЕС. — Ми прожили там усе життя й родичі працювали на АЕС, тому розуміємо трохи більше, ніж інші, як вона влаштована. Якщо не вирішити питання з водою, то Чорнобильська аварія здаватиметься нам квіточками. Тоді всі добряче постраждають, і росіяни теж, але нам від того легше не буде».

donbas frontliner, Zaporizhzhia, water, dam explosion, blast, water level, catastrophe, children, beach, Andriy Dubchak
Діти Олександри бавляться у мулі раніше чистого Жданівського пляжу в центрі Запоріжжя

Щодня Михайло з колегами передають оновлену інформацію у департамент екології, екоінспекцію й профільне міністерство. Перш за все моніторять, чи не задихається риба: «Якщо вона загине й отруйною потрапить у місця стихійної торгівлі, то це вже стане проблемою зовсім іншого рівня».

Поки що прогнозувати розвиток подій та оцінити масштаб катастрофи абсолютно неможливо. Навіть мінімізувати наслідки немає як. «Воду ж не зупиниш. Ніхто навіть не знає, наскільки зруйнована дамба під поверхнею, вода тече — вона продовжує розвалюватися. Навіть зараз, поки ми розмовляємо, я бачу що рівень води упав», — каже Михайло. Із моменту підриву — вертикальний рівень води знижувався до 15 см на годину, потім трохи сповільнився — на 11-10, третю добу — на 5-7 і поки не зупиняється.

Дніпро, баржа, підрив дамби, висихання, екологічна катастрофа, фронтлайнер
Оголене дно Дніпра у районі селища Розумівка біля Запоріжжя

Про популярну в українців аналогію цього теракту з підривом Дніпровської ГЕС у 1941-му науковець говорить так: «Прогнози й наслідки двох подій абсолютно не порівнювані. Для розуміння, корисний об’єм Дніпровського водосховища — 3 кубічні кілометри, Каховського — 18. На сьогодні з нього витекло уже 10, тобто понад три Дніпровських водосховища».

Крім того, їхня глибина і площа також зовсім різні. Каховське водосховище — одне з найбільших в Європі, якщо не у світі, й розлите по Великому Лугу. «Наша частина — від Нікополя до Василівки — мілководні ділянки, у кращі роки їхня глибина доходила 2 метрів. Тепер вони осушилися і там реально просто пустеля», — додає Михайло.

Дніпро, підрив дамби, обміління, зміління, мало води, висихає, фронтлайнер, donbas frontliner
Місцеві села Біленьке показують мертві мідії, які залишилися після відходу води з Дніпра

У селах нижче за течією Дніпра від Запоріжжя це уже добре видно. У полях стоять зрошувальні системи, але не працюють. Плавні й затоки пересихають, з’являються коси на сотні метрів та стійкий запах водних рослин, що гниють на осушеній береговій лінії. Подекуди лежать сітки з мертвою рибою, яка не змогла вийти за водою.

У Розумівці, на новоствореному гігантському пляжі, суцільно вкритому ракушками, зустрічаємо Володимира. Він приїхав сюди велосипедом із Запоріжжя, бо хоче побачити усе це на власні очі: «Мій дід, коли живий був, розповідав, що Дніпро можна було перейти по косах. А тепер ось я іду й дивлюся». За прибережними рослинами й очеретом добре видно, яким тут був рівень води раніше, — зникло 3-4 метри.

Запоріжжя, Дніпро, екологічна катастрофа, дно, підрив Каховської дамби, фронтлайнер, donbas frontliner
Батько з сином шукають риболовецькі снасті на висохлому дні Дніпра біля села Розумівка

— Що про усе це думаєте?

— Вам цензурно чи як? Просто *** [кінець], по-іншому не скажеш. Я дивлюся, що у Херсоні, й не можу знайти слів. Там усе затоплює, нічого не виживає. Тут усе сохне, пісок і муляка. Це дві сторони медалі: з одного боку — гарний краєвид, а з іншого — то геноцид.

Далі команда Donbas Frontliner іде нижче течією Каховського водосховища. Стежте у соцмережах: Instagram, Facebook, Telegram

Текст: Альона Савчук; фото: Андрій Дубчак

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *