Донбас. Травень. Нарешті тепло. Але загалом ситуація виглядає незмінною. Запеклі бої на усіх ділянках фронту – Куп’янськ, Кремінна, Вугледар, Бахмут, Торецьк, Нью-Йорк (невелике містечко поблизу Горлівки). Десь українські військові мають успіх і просування на незначні відстані, десь навпаки – атакує та просувається російська армія. 

На слуху у всіх Бахмут, адже нещодавно українські війська успішно атакували на північ від міста, відбивши до двох кілометрів території, і зайняли стратегічні висоти. Є невеликі просування і на південь від міста. Але у самому Бахмуті територія, контрольована українським військом, поступово скорочується і фактично складає один квартал багатоповерхівок. 

Ukraine war smoke over Bakhmut
Рештки знищеної техніка та темний дим на горизонті за полями у напрямку Бахмута

Багато чуток і про можливий великий контрнаступ. Останнім часом багато наданої заходом техніки йде на схід та південь. Де вона зараз і коли її буде залучено – невідомо. Президент Зеленський каже, що на підготовку дійсно ефективної військової операції потрібен ще час та додаткова зброя.

Russian-Ukraine war, Donbas, Vehicles, Military, Army, Frontliner, Western help go front
Колона військових бронеавтомобілів наданих західними партнерами України рухається на Схід, кінець квітня 2023 року

На самому Донбасі все фактично без змін. Кожні кілька годин і вдень, і вночі лунають повітряні тривоги. Майже щодня прилітають ракети – у Слов’янськ, Краматорськ, Дружківку, Костянтинівку, Торецьк, по інших населених пунктах.

Досить часто ці ракети влучають явно не по військових об’єктах та базах. Наприклад, 12-го травня о 1:20 ночі ракета впала і вибухнула на подвір’ї приватного будинку на околиці Краматорська.

Родина Шевченків загортає яму на їх подвір’ї, яку створив вибух ракети. Околиці Краматорська, 12 травня 2023 року

У будинку спали пʼятеро дітей. Вибуховою хвилею їх позносило з ліжок. На щастя, фізично ніхто сильно не постраждав. Психологічно – сильно. Діти, та й дорослі перенесли неабиякий стрес.

Russian-Ukraine war, Donbas, Vehicles, Military, Army, Missile attack to civil house in Kramatorsk
Одинадцятирічний Андрій Шевченко дивиться у кімнату крізь вибите вибухом вікно у кімнаті де він спав, Краматорськ, 12 травня 2023 року

Б’ють росіяни й по цивільній інфраструктурі – заправки, електричні підстанції, лікарні.

Слідів цих обстрілів багато у прифронтових містах. Щось вже давнє і поросло бур’яном, щось геть свіже.

Russian-Ukraine war, Donbas, Vehicles, Military, Army, Frontliner, Andriy Dubchak, destroyed gas station in Konstantinovka
Розбита нещодавно заправка у Костянтинівці, 15 травня 2023 року (тип використаної зброї невідомий)

Українські військові теж не мовчать. Часто чути потужні постріли ракетних систем неподалік Слов’янська. Ймовірно, це РСЗВ HIMARS. Після них у небі лишається характерний слід.

Russian-Ukraine war, Donbas, Vehicles, Military, Army, Frontliner, Andriy Dubchak, HIMARS, sky, clouds
Слід від ракети, випущеної українською армією в напрямку Луганської області. Дорога біля Слов’янська, 12 травня 2023 року

У самих містах та селах багато військових, військових автівок, волонтерів, медичних машин. Втім, хоч до передових лише декілька десятків кілометрів, життя тут повертається майже до «нормального», наскільки це можливо в таких умовах. Працюють магазини, кафе, кав’ярні. Звісно, не всі, але достатньо, аби задовольнити потреби і місцевих, і здебільшого військових, які знаходяться у тилу. Досить велика кількість цивільних людей, які поїхали на початку вторгнення, зараз повернулися. Причини різні, але є дві основні: по-перше, тут своє рідне майно – квартира, будинок, а по-друге, немає грошей винаймати житло та виживати у інших регіонах або за кордоном.

Russian-Ukraine war, Donbas, Vehicles, Military, Army, Frontliner, Andriy Dubchak, lovers, girlfriend, boyfriend, Kramatorsk
Дівчина з озброєним автоматом хлопцем гуляють вулицями Краматорська, 15 травня 2023 року

Впродовж останнього тижня я тричі був у військових на передових позиціях. Ситуація там контрольована, але кількість обстрілів стабільно дуже велика. Не схоже, що українська чи російська армії наразі мають «снарядний голод», свідченням тому виступають постійні звуки вибухів навколо – і «приходів» (розриви російських снарядів), і «виходів» (звуки пострілу української артилерії).

Масштаби цих дуелей вражають. На Луганщині ми їхали вночі з вимкненими фарами до передової майже годину крізь соснови ліс з дуже поганою ґрунтовою дорогою. З інтервалом у кілька сотень метрів у лісі бачили цілі галявини, утворені розбитими артилерією деревами.

Russian-Ukraine war, Donbas, Vehicles, Military, Army, Frontliner, Andriy Dubchak, destroyed by artillery forest in Luhasnk region
Розщеплені артилерією на друзки галявини дерева у лісі луганської області, Травень 2023 року

Війна у цьому лісі має свою специфіку, пояснили бійці, з якими я спілкувався на передовій. Через пісоĸ тут непросто копати окопи, адже він осипається. Тому одна з основних можливостей убезпечити себе – маскування, аби не потрапити на камеру російським дронам. 

donbas  frontliner ukraine war andriy dubchak hidden tank in forest
Український танк захований під сосновим гіллям та кронами дерев. Ліси Луганщини, травень 2023 року

Або ж швидкий рух, аби у ворога не було можливості швидко навести артилерію. Ну, і звісно, робота власної (української) артилерії, яка намагається дістати російську. Як і навпаки. Смертельна «гра» артилерій тут триває цілодобово.

Russian-Ukraine war, Donbas, Vehicles, Military, Army, Frontliner, Andriy Dubchak, ukrainian soldiers on BMP in Luhansk forest
Українські військові, яких ми зустріли на дорозі до передової. Ліси Луганщини, травень 2023 року

Ми приїхали до розрахунку грізного 120-мм міномету 95-ї окремої десантно-штурмової бригади. Вони знаходилися усього за 800 метрів від російської лінії оборони. Основна функція – підтримка піхоти. По рації приходить наказ з координатами цілей. Бійці вибігають з бліндажа, знімають гілля з замаскованого міномета, стрілять, маскують назад та ховаються у замаскованому бліндажі. На передовій вони знаходяться декілька днів. Потім їх міняє інший розрахунок і вони певний час відпочивають у тилу.

Russian-Ukraine war, Donbas, Vehicles, Military, Army, Frontliner, Andriy Dubchak, 120 mm mortar position of Ukraine soldiers in the forest
Віталій показує нам мінометну позицію 120-мм міномета, ліси Луганщини, травень 2023 року

«Найбільший позитив, коли командир та піхотинці з «нуля» (крайні окопи перед ворогом) хвалять і дякують за твою роботу», – каже Віталій. Йому 24 роки. В армію пішов ще до повномасштабного вторгнення, бо хотів спробувати «як це». Його батько та багато друзів воювали у 2014-2015 роках.

«Найважче – втрачати побратимів», – каже він. І всі військові навколо з сумом кивають головами. Всі вони вже мають цей досвід – втрачати друзів.

Russian-Ukraine war, Donbas, Vehicles, Military, Army, Frontliner, Andriy Dubchak, Soldiers position Lunashk region dugout
Командир підрозділу 25-ти річний Олег під час розмови у темряві бліндажа, ліси Луганщини, травень 2023 року

З дозвілля тут – поговорити, почитати, та карти. Мобільного зв’язку немає. Та й не можна вмикати телефон. По його активності ворожі дрони можуть визначити локацію та навести артудар.

Побут – складний. Зимою доводилося сидіти у морозі.

Donbas Frontliner, Ukraine war, mortar mine, dugout
Міна з написом «За Одесу!», підписана Олександром, чекає свого часу та пострілу

«Зараз легше,  бо хоч тепло – каже Віталій, – а от зимою складно. Холодно». Розпалювати буржуйку і якось грітися у бліндажу не можна. Ті самі ворожі дрони, але вже оснащені тепловізійними камерами, легко засікають таку ціль. І знову ж таки – артудар.

Часто по лісу і біля дороги можна бачити сліди геть свіжих прильотів

Міномет не «працював» у той ранок. Росіяни обстріляли передову запальними зарядами (за словами бійців, фосфорними) і до густого ранкового туману додався їдкий дим палаючої соснової хвої. У цій імлі ворог був непомітним і з землі, і з повітря для дронів.

Командир, який помітно нервував через нашу присутність, попросив задля нашої безпеки не перебувати довго на позиції. Враховуючи звуки періодичних розривів, які гулко лунали у тиші лісу навколо, ми погодилися.

Donbas Frontliner / Andriy Dubchak / BMP / forest /  Luhansk region / Ukraine War
БМП, якій ми дали дорогу на вузькій лісовій ґрунтовці, Ліси Луганщини, травень 2023 року

День був сонячний і зручний для розвідки дронами. Дорогою назад ми ще неодноразово чули вибухи «виходів» та «приходів». 

Donbas Frontliner / Піхотинці повертаючись з передової спішать сховатися під ĸронами лісу
Піхотинці, повертаючись з передової, спішать сховатися під захистом лісу, Луганщина 2023

Зрештою, заїхали в тил – і потяглися зруйновані під час наступу росіян, а згодом осіннього контрнаступу України, села та міста.

Donbas Frontliner, Ukraine war, Russian invasion, drone photo, village Kamyanske from drone
Знищене обстрілами село Кам’янське дорогою до Ізюма

Подекуди, не дивлячись на мінну небезпеку, навіть із засадженим городом.

Donbas Frontliner, Russian-Ukraine war, gardening, destroyed house
Розбита вибухом хата з новим пластиковим вікном та засадженим городом

Андрій Дубчак. Донбас. Травень 2023.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *