Про них кажуть, що їхня воля сильніша за тіло. Приклад мужності, потужної віри та справжньої незламності. Вони – українські військовослужбовці та ветерани, які отримали важкі поранення на війні, а потім віднайшли себе у спорті. 

Репортери Donbas Frontliner зустрілися з двома учасниками Ігор Нескорених, аби вони розповіли про свій шлях. 

Donbas Frontliner / Володимир під час тренування зі стрільби з лука
Володимир під час тренування зі стрільби з лука

Володимир Товкис

Володимир Товкис – колишній розвідник бригади швидкого реагування Національної гвардії України. У вересні 2019-го року був поранений на Світлодарській дузі – куля 9-мм калібру поцілила під око і прошила праву півкулю мозку. Володимир 11 днів перебував у комі, а ліва рука та нога були паралізовані.

«Всі розказують про світло в кінці тунелю. Світла не бачив. А от світлі такі марення… Два рожевих мерседеси. Мерседеси, загалом, прикольні, але чому рожеві? Коли пізніше знайомий прийшов, я йому розповів. А батько стоїть поруч і питає: «Які мерседеси, в тебе BMW?». Кажу: знаю, BMW в гаражі стоїть, диски треба робити. А де мерседеси?».

Donbas Frontliner / частину черепа, де зараз встановлена титанова пластина
Ветеран показує частину черепа, де зараз встановлена титанова пластина

Ігри Нескорених

Володимир розповідає, що на той момент інформації про подібні поранення в мережі було мало, шукав на YouTube – але також безрезультатно. Тоді знайомі показати відео з Ігорем Галушкою, який брав участь у змаганнях, і запропонували також спробувати.

Donbas Frontliner / Володимир розповідає про тренування
Володимир розповідає про тренування

«Десь більш як за пів року я спробував. Саме стільки часу знадобилося, щоб елементарно можна було виконувати якісь вправи на тренажері. Перший раз я взяв участь у змаганнях – це були Всеукраїнські Ігри Нескорених 2.0. У звʼязку з тим, що була пандемія, Ігри були онлайн. Доволі приємний досвід, я там зайняв на одній з дисциплін 3 місце. Приємний бонус був, мотивація для роботи».

На відборі Володимир спершу мав одну дисципліну – веслування на тренажері. Згодом розповів, що хотів би спробувати себе у стрільбі з лука, але не знав до кого звернутися – тоді йому порадили тренера. 

Donbas Frontliner / Підготовка до нового пострілку
Підготовка до нового пострілу

«Ми перепробували багато варіантів. І рукою стріляти, але рукою важко, тому що за рахунок паралізації не розтягується нормально лук, не вистачає сили. Перейшли на такий варіант як стрільба зубами – одна рука працює, іншу можна замінити зубами».

Третя дисципліна, у якій працює Володимир – метання диску. Нею займається ще зі шкільних часів, однак тоді це було на аматорському рівні, нині ж – більш професійно відточує техніку разом із тренером.

Обрати з трьох дисциплін улюблену важко – усі подобаються та цікаві. 

Donbas Frontliner / За мить до
За мить до пострілу

«Можливо, десь лук більше подобається, бо якщо взяти веслування на тренажері – це дуже фізично важко, там працюєш кардіо. А тут решта думок відходить на інший план і ти зосереджуєшся тільки на стрільбі».

Крім цих видів спорту, була ідея спробувати себе й у плаванні, яке можна ефективно використовувати в процесі реабілітації при нейротравмах, як у Володимира. У такому випадку паралізована сторона втрачає вагу у воді і нею можна поступово працювати, вивчаючи нові рухи.

«Я сам собі кажу: «Класно, хочу!», а з іншого боку я паралізований, я не можу. Є рука, яка трішки працює, є нормальна, яка обмежена теж по функціоналу. І потім на відборі я побачив Сергія Храпка – у нього ампутація ноги максимально висока і ампутація руки. І він пливе, з однією рукою і однією ногою. І я такий: «Чувак пливе. А я не можу?». 

Donbas Frontliner / Мішені для стрільби з лука
Мішені для стрільби з лука

«Коли зʼявляться діти – я хочу дати максимально все, що зможу»

Регулярні тренування та участь в Іграх Нескорених дають хорошу динаміку у відновленні. Змагання проходять раз на два роки – і це дозволяє чітко бачити свою форму та відслідковувати результати.

Donbas Frontliner / Володимир за розмовою
Володимир за розмовою

«Ти бачиш, що результат покращується, а значить ці два роки ти не просто провів, ти нормально тренувався – і якраз для мене це є мотивацією», – підсумовує Володимир.

Тренується ветеран регулярно: три дні займається, один день відпочиває – і так по колу. В ранковий час надає перевагу веслуванню на тренажері, надвечір обирає стрільбу з лука чи метання диска.

Donbas Frontliner / Власні результати – мотивують
Власні результати – мотивують

Володимир мріє про дітлахів – і це є ще однією потужною мотивацією.

«Я хочу максимально відновитися до тієї форми, що була до поранення. А коли зʼявляться діти, хочу максимально виділити увагу і дати максимально все, що зможу. Хочу навіть власним прикладом показувати, що я ось повністю нормальна здорова людина, що я живу – і діти теж так зможуть».

Donbas Frontliner / За тренування Володимир робить до 100-120 пострілів з лука
За тренування чоловік робить до 100-120 пострілів з лука

«Те, що запамʼятовується – це атмосфера самих Ігор»

Ігри Нескорених обʼєднують військових та ветеранів, які були поранені чи отримати травми під час несення служби та захисту Батьківщини. Серед цінностей змагань – підтримка та повага, сміливість та розширення можливостей щодо реабілітації.

Володимир розповідає, що всередині колективу складаються теплі відносини. З деякими учасниками цьогорічної збірної ще до ладу не роззнайомилися, але все попереду. Зі спортсменами змагань минулих років, які подекуди стали асистентами тренерів, підтримують дружнє спілкування. 

Donbas Frontliner / Окрім стрільби, ветеран ще займається метанням ядра та веслуванням на тренажері
Окрім стрільби з лука, ветеран ще займається метанням диска та веслуванням на тренажері

«Те, що запамʼятовується – це атмосфера самих Ігор, коли багато людей обʼєднаних спільними темами, в яких бачення майбутнього однакове, схоже із твоїм, і ти у своїй тарілці. Ти приходиш і там часто немає того, що важко буває в цивільному житті».

Відбори та змагання – це завжди багато знайомств серед ветеранів. З деким звʼязок підтримують впродовж років. 

«От як у Черкасах познайомився. І по цей час ми підтримуємо звʼязок, навіть у мене гостювали і мене теж запрошують в Черкаси: «Приїжджай, завжди раді, можемо щось зробити».

Donbas Frontliner / «Те, що запамʼятовується – це атмосфера самих Ігор»
«Те, що запамʼятовується – це атмосфера самих Ігор»

Головний виклик – це виклик самому собі

Після поранення Володимир заново вчився сидіти, ставати на ноги, робити кроки. 

«Був такий період, біля місяця точно після поранення, я в ліжку пролежав. Просто лежиш і коли тебе переводять в сидяче положення – ти раз, завалюєшся на бік. І тебе обкладають подушками, ти маєш просидіти хвилин 10, щоб мозок почав сприймати, що він може виконувати таке положення. 

Donbas Frontliner / Володимир до того, як йому встановили титанову пластину
Володимир до того, як йому встановили титанову пластину

Потім був перший раз, памʼятаю, коли спробував на ноги стати. Був батько поруч і реабілітолог – він підняв мене і каже: «Дивись, буде голова крутитись». Він мене тримає і фраза: «Зараз як з пів літри горілки випив». Стоїш, а воно все отак крутиться».

Чоловік пригадує, як одного разу реабілітолог запропонував піти на сходи.

«Я ще ходити не можу, я не піду на сходи. Та пішли спробуєм. Та ні, я не можу – і повністю падаєш в отріцалово. Ще не спробував, а вже кажеш «я все, я не можу». І тут ми поговорили і він каже: «Ну, ми ж самі собі це ставим, давай спробуєш – зможеш, то зможеш, а не зможеш – щось придумаємо. Не став собі перепони».

Donbas Frontliner / Володимир дістає стріли з мішені
Володимир дістає стріли з мішені

Згодом слова «Ми самі собі ставимо перепони» увійшли до історії про Володимира у книзі Анастасії Федченко «Вони перемогли».

Зараз він намагається бути своєрідним мотиваційним прикладом і для інших бійців з нейротравмами, адже розуміє, як це – коли бракує інформації про подібні поранення. А наочно показати, що якісне відновлення можливе – важливо.

Державний Гімн на піаніно 

Ветеран всміхається та запевняє, що ніколи не вгадаємо, яким є його хобі. Потім дістає телефон та знаходить у галереї відео, де на піаніно виконує Державний Гімн України. 

Володимир Товкис виконує Гімн України на піаніно

Розповідає, що ніколи раніше не грав, а після поранення «десь коротнуло» і закортіло спробувати. Музику використовує як плюс до реабілітації, адже гра добре натреновує памʼять та дрібну моторику рук. 

«Коли пробуєш зіграти якийсь етюди – ти запамʼятовуєш мінімум 20-30-50 нот, які йдуть одна за одною. Це розвиває. Плюс дрібна моторика. Пробую підключати другу руку. Вона саме елементарне може виконувати».

Donbas Frontliner / Наприкінці тренування
Наприкінці тренування

Володимир мріє про власний будинок, дитину та, насамперед, аби закінчилася війна, «щоб те ж дитя зростало у мирному середовищі».

Олександр Зозуляк

Олександр Зозуляк долучився до лав Збройних Сил України в серпні 2014 року в складі 128 окремої гірсько-штурмової бригади. Разом зі своїм підрозділом воював у Луганській та Донецькій областях – спершу біля Золотого, далі Попасна та околиці, згодом – у боях за Дебальцево. 

Саме там, біля Санжарівки на межі двох областей, військовий отримав важке поранення. 

Donbas Frontliner / Олександр Зозуляк – ветеран російсько-української війни, учасник Ігор Нескорених
Олександр – ветеран російсько-української війни, учасник Ігор Нескорених

Вижив у бою із танком

«З 23 по 25 січня наш підрозділ, наша позиція була атакована, нам довелося приймати бої спершу на дальній відстані – з 2 км нас обстрілювали танки, весь час насипала артилерія різних калібрів. 23-24-25 ми відбивалися від танкових атак. 23 числа танки підійшли на близьку відстань, нам вдалося підбити і захопити один з них».

25 січня ворог пішов на прорив – наступали 5 танками та БМП. Три російських танки були знищені, однак один із них пробив оборону та проїхався окопом, де вели оборону бійці. Серед тих, хто опинився під гусеницями – був Олександр.

Donbas Frontliner / Олександр Зозуляк
Олександр Зозуляк

«Я хотів проскочити між гусеницями, щоб добратися до бліндажа з гранатометами і вести по ньому вогонь. Але не вдалося, він викрутився, змінив напрямок і передавив мене в окопі. В той же час, коли танк зробив цей маневр, він застряг на мені. Тоді нашому бійцю вдалося його підбити».

Олександр каже: йому пощастило. Коли прийшла підмога – позиція вже була пуста, бійці забрали поранених і одного полоненого та відступили до сусідніх укріплень. Проте одного із солдатів присипало землею у бліндажі. Саме він пізніше знайшов Олександра, намагався витягнути з-під гусениць ще одного бійця, а після прибуття українських танкістів – показав, де знаходиться живий побратим.

Donbas Frontliner / Підготовка до тренування
Підготовка до тренування

Після першої допомоги на штабі, Зозуляка доправили до тодішнього Артемівська (зараз – Бахмут), там він і опритомнів після операції.

«Мені ампутували руку, бо вона була сильно пошкоджена, не було що там рятувати. Ліва нога теж була дуже пошкоджена. Мені сказали, що ймовірність того, що вона залишиться – дуже низька, треба буде з часом дивитись, чи вдасться врятувати». 

Donbas Frontliner / Для стрільби з лука Олександр використовує окремий спортивний протез
Підготовка до стрільби з лука

Далі було півроку лікування у різних госпіталях – Харків, Феофанія у Києві та Київський військовий госпіталь. Після виписки та звільнення зі служби за станом здоровʼя, Олександру зробили перший протез у Львові. Пізніше, наприкінці 2015 року, вже у Німеччині виготовили новий біонічний протез. який чоловік використовує досі.

У 2016 році Олександр влаштувався до Національної поліції в Департамент боротьби з наркозлочинністю, де працює і донині.

«Я ж нескорений, я мушу там брати участь»

Про Ігри Нескорених Олександр Зозуляк дізнався, коли до нього звернулася авторка книги «Нескорені» Валентина Розуменко. 

«І потім я почув, що є такі Ігри Нескорених. А я ж нескорений, я мушу там брати участь. Це було початком і моєю мотивацією. Потім завʼязалося. Я зрозумів, що спорт дуже гарно впливає на відновлення мого тіла».

Donbas Frontliner / Прицілювання
Прицілювання

Спершу Олександр активно займався велоспортом, що добре вплинуло на відновлення лівої ноги. Регулярно брав золоті медалі на відборах до змагань. У 2018 році спробував сили у стрільбі з лука.

«Оскільки в мене спортивного протезу не було, спробував стріляти своїм біонічним. В мене вийшов один постріл, можна сказати пів пострілу. Але, тим не менш, це мене не зупинило».

Вже за півроку ветеран зайняв 2 місце на міжнародних змаганнях Invictus Games у Сіднеї, після чого продовжив тренування та став членом команди в Інваспорті. Цьогоріч після відбору на Ігри Нескорених, Олександра запросили в якості асистента тренера по стрільбі з лука, аби тренувати збірну перед змаганнями у Дюссельдорфі.

Donbas Frontliner / Стріли
Стріли

Своїм натхненням чоловік вважає впертість. Каже, що завжди прагне зробити неможливе. Інколи ця впертість грає в обидва боки, однак зрештою дозволяє вийти на вищий рівень у спорті. 

Зізнається, інколи з тренуваннями бракує часу на родину та відпочинок, але намагається шукати золоту середину, щоб все встигати.

Donbas Frontliner / Потрібно знайти золоту середину, аби поєднувати тренування, родину та відпочинок
Потрібно знайти золоту середину, аби поєднувати тренування, родину та відпочинок

«Буду прагнути взяти участь у Паралімпійських іграх»

Після повернення зі змагань у вересні на Олександра чекає операція з остеопротезування – в кістку вживлятиметься спеціальний перехідник, до якого можна чіпляти протез. Це якісно вплине і на заняття спортом, адже, наприклад, у стрільбі з лука збільшить стабільність і точність.

«Це має додати мені багато тих елементів, яких мені не вистачає для точності і стабільності стрільби. І я зможу брати участь у серйозних змаганнях з інваспорту і, можливо, я до цього буду прагнути, паралімпійських іграх».

Donbas Frontliner / Олександр каже, що остеопротезування дозволить покращити результати у спорті
Олександр каже, що остеопротезування дозволить покращити результати у спорті

«З часом у нас будуть найкращі реабілітаційні можливості»

Українські реабілітаційні центри нічим не гірші за європейські, каже Олександр. Подекуди навіть кращі. Тішить те, що створюються нові, а існуючі – розвиваються.

З того, чого бракує – спеціалістів, які б вміли та знали, як можна швидше і краще відновити організм після поранення.

«Закордонні з цим мало стикалися, вони не мають практики і досвіду. У них багато чого є, але вони не знають, як реалізувати. Багато є медпристроїв, приладів, але вони не застосовують їх на 100%. Тому це має бути досвід. Але, я думаю, з часом до цього прийде і в нас будуть найкращі реабілітаційні можливості».

Donbas Frontliner / «В нас будуть найкращі реабілітаційні можливості»
«В нас будуть найкращі реабілітаційні можливості»

Авторка тексту: Єва Фомичева

Фото: Нікіта Грива, Єва Фомичева

Follow us: InstagramFacebookTwitterYouTubeTelegram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *