Село під Ізюмом стерли з лиця Землі росіяни, проте місцеві не готові з цим миритися. Репортаж із Кам’янки.

Кадри Кам’янки з дрона.

— Нашої хати просто нема, просто нема. По ходу попав снаряд, попав снаряд, пряме попаданіє просто. А от у дідуся Вані осталась, но він загинув, — Артем аж захлинається словами, так хоче все розказати й показати. — Отут погріб був, отут ми ховалися. Сінник стояв, згорів — да, мамочка? Пульки там, ходіть, пройдемо.

Артем у домі вбитого російською армією дідуся.

Артемові — всього вісім років, та він уже щебече переважно літературною українською зовсім дорослі речі про окупацію: «ось тут вони обзорний пункт облаштували», «мотоблока немає, усе винесли». Розумний, талановитий хлопчик, який любить грати на піаніно «Стефанію», збирає бляшанки з-під Coca-Cola, щоб здати й допомогти мамі з ремонтом, та хоче стати блогером і знімати відео про паркур, коли виросте.

Вид на одну з вулиць селища з дрона.

Артем і його мама Тоня — із Кам’янки. Це село по обидва боки від траси на Слов’янськ, за якихось п’ять кілометрів від Ізюма. До весни минулого року тут жило до тисячі людей, зараз — чоловік сорок. Раніше багате фермерське село від початку повномасштабного вторгнення опинилося на лінії фронту під перехресним вогнем, бо розкинулось у лощині між двох висот. Місцеві кажуть, росіяни нещадно обстрілювали їх з усього, що може прийти на думку — «градів», мінометів, кулеметів, гаубиць, танків. Із 3 березня полетіли авіабомби, спочатку раз на день, а за тиждень уже цілодобово.

Антон і Тоня йдуть на автобус до Ізюма.

— До 6 березня я ходила на роботу, — Тоня працювала санітаркою у місцевій лікарні. — А потім ми тиждень під обстрілами прожили, по погребах сиділи. Тоді ще хазяйство було, воно тут і держало. Та й думали, що нас ніхто не трогатиме. А потім вже й погріб почав здригатися, і з кожним днем усе нестерпніше. Куди воно летить, звідки — не ясно. А як глянула, що танки стоять на городі, то все, далі нікуди було терпіти.

У погребі ховалося одинадцять чоловік, з них четверо дітей і троє стареньких. Температура на початку березня опускалася до -20, у льосі — до +1. Спочатку Тоня з сім’єю сиділи у своєму погребі, але потім перейшли у батьків — той міцніший. Покидали тюки з сіном на низ і так добули до 15 березня. А потім у якийсь момент піймали затишшя й побігли до українських військових просити допомоги евакуюватися.

Артем показує кулю, яких багато на подвір’ї.

— По селу вже майже нікого не було. Там купка людей, там купка людей. І ми не знали ж нічого. Сиділи без зв’язку два тижні. Пішли до наших хлопців і кажемо: «Допоможіть нам виїхати». А вони кажуть: «У вас 15 хвилин, збирайтеся, ми вас вивеземо», — згадує Тоня. Тоді вони усією родиною вийшли до автозаправки на трасі. Звідти їх переправили у Долину, далі — у Слов’янськ, а там — сіли на перший потяг на захід, до Ковеля.

Росіяни окупували Кам’янку 25 березня, а українські війська звільнили її 11 вересня. На той час від села не залишилося нічого — одні руїни, жодної цілої хати. Вигорілі й розбиті будинки, перебиті й постріляні тварини, пограбоване й понищене майно, купи воєнного й побутового сміття, щільно заміновані подвір’я, городи й поля. Люди гинули на вулицях під обстрілами, у засипаних погребах, їх катували та убивали росіяни в окупації.

Окупація

— Оце ви зараз стоїте у нашій хаті, — уже інший Артем показує на землю у мене під ногами. Від будинку залишилася одна стіна і нічний горщик його п’ятирічної доньки на руїнах. Артем жив тут із дружиною Уляною. Коли сім’я виїхала, знайшла прихисток на Полтавщині, а після звільнення Кам’янки — повернулися поближче, в Ізюм.

Артем із дружиною Уляною біля купи цегли – їхнього колишнього будинку.

Зліва від фундаменту видніється дірка у землі — це вхід у погріб. Тут вони ховалися до 10 березня, а потім пішли до матері Уляни й сиділи там у льосі з усією родиною, поки його не завалило через обстріл.

У селищі лишилося дуже багато небезпечних снарядів та мін.

— Мінометка прилетіла, нас і засипало. Ми чекали, чекали, що це закінчиться, а воно все гірше й гірше, — розповідає Уляна.
— Обстріл був цілодобовий, били й били, й били. Їм все одно було, чи люди, чи діти. Били — і все. Окупацію ми ще не застали, але застали наступ [росіян]. Місиво було страшне, — додає Артем.

Уляна каже, евакуації як такої не організували. Волонтери пропонували вивезти на бусику, але вона відмовилася тоді їхати, бо для сестри місця не знайшлося, а в неї п’ятеро дітей. Після того, як материн погріб засипало, родина встала й пішла з села пішки понад трасою. На диво, усі вийшли цілі, «без жодної подряпини».

Деокупована Кам'янка. Місцеві мешканці везуть для домашніх потреб «цинки» від патронів.
Місцеві мешканці везуть для домашніх потреб «цинки» від патронів.

Проте в окупації лишився батько Артема. Він жив вдалині, поблизу лісу, і не встиг вибратися. Росіяни жорстоко катували чоловіка: прострелили йому руки, вибили зуби й «кусок ноги вирвали», як це описує Уляна. Після того, як відпустили, батько Артема виповз на трасу, де його підібрала машина й відвезла у лікарню в Ізюм. Хірург оперував його у підвалі, зараз той у нормі.

Вид на Кам’янку та долину з дороги на Ізюм. З цього напрямку атакувала російська армія.

Коли сім’я виходила з села, їхня хата ще стояла. Тож Уляна з Артемом до останнього сподівалися на те, що вона вціліє.

— Люди викидали фото — ніби стоїть. А ми приїхали — не стоїть, — ніяково усміхається Артем. — Одна стіна, та й все. Птицю перестріляли. У нас і кури були, й каченята. Бройлерів ми зарубали й у морозилці залишили — та хай подавляться ними.
— Як розказували ті, хто в окупації був, вони понапивалися й фігачили хати з танків. Один і другий — хто більше? — розповідає Уляна. — Ми надіялися хоча б на сам каркас, дах би якось склепали, але отак.
— Ну, хоч він і згорів, зате не попользовались собаки ті. І на тому спасибі. А меблі, видно, місцеві повиносили, бо і рушники наші по селу висять, ми впізнали. Свої ж дерибанили. А тоді оце був прильот прямо всередину. Знищили вони хату десь перед тим, як виходили, — прикидає Артем. — Словом, живі, і слава богу, а це колись зробиться.

Деокупована Кам'янка. Пан Микола біля руїн свого будинку.
Пан Микола біля руїн свого будинку.

Така ж ситуація й у пана Миколи — від його будинку залишилося кілька стін і відновленню не підлягає. Чоловікові майже сімдесят і живе він прямо у своєму подвір’ї. Повернувся у Кам’янку 31 грудня, спеціально спланував, бо хотів зустріти Новий рік удома. Відтоді вперто живе у сараї. 

У низьке й тісне приміщення помістився матрас, невеликий стіл і кілька клунків з особистими речами. Розігнутися у повен зріст там неможливо. Живе без електроенергії й проточної води, їжу готує на багатті у дворі, продуктами допомагають волонтери, телефон і ліхтарик заряджає від сонячної батареї. 

Пан Микола.

— Тут раніше в мене кури жили, а тепер я. Відновлювати будинок я не буду, мені не під силу. Та й відновлювати там нічого, це все ж валити треба, — розмірковує. — Як далі? А отак і буду жити. Ну, бо я скитався і в Польщі, і на Житомирщині півроку. У гостях у чужих людей жити? Я тут звик. У Харкові треба житло знімати, а пенсія у мене дві з половиною тисячі. Не знаю, літо ще відживу, а там побачимо.

12 березня, коли Микола евакуювався із донькою і внуками, будинок ще стояв. Згорів десь через тиждень — сусід виїхав 28-го й підтвердив. У чоловіка від колишнього життя не залишилося нічого.

— Ми взяли тільки дві сумки із дитячим. Як були одягнені, в тому й осталися. Я у Польщу приїхав у зимових чоботях: тут було 20 градусів морозу, там — жари. Взагалі нічого не брав, документи на хату й все. Жодної фотографії навіть не лишилося. Я тільки й думав, аби хата вціліла. А коли звільнили село, нам прислали відео, — а вона й згоріла. Тут вся вулиця розбита, крім одного будинку.

Микола додає, все ж найголовніше — що виїхали вчасно, бо місцевих загинуло багато. Згадує про людей, яких розстріляли росіяни: батька з сином, двох братів, колишнього атовця, чиє тіло до сих пір не знайшли. Навіть кладовище розбомбили з літаків.

Наостанок запрошує подивитися будинок. Довго мовчки водить розвалинами. Потім стає закурити цигарку та показує на кущі гібіскусу й півоній через діру виваленої стіни:

— Тільки квіти й вижили. Дружина покійна садила.

Повернення

У Тоні в Кам’янці було три рідних хати — своя, батькова і бабусина. Їхній з чоловіком будинок знищений і відновленню не підлягає. Бабусина стоїть на висоті, тож росіяни, облаштували собі там спостережний пункт, а після них і до саперів заходити туди небезпечно. Батькова хата побита, але залатати її можна. Цим Тоня і займається від зими.

Деокупована Кам'янка. Міни «лепесток» (ПФМ-1) у корчах посеред села.
Міни «лепесток» (ПФМ-1) у корчах посеред села.

Попри те, що російські війська по суті зрівняли село із землею, що тут немає ні електрики, ні проточної води, ні газу, щодня «гупає» з лінії фронту, а рівень замінування такий, що «лепестки» у буквальному сенсі лежать купою під кущами, Тоня хоче повернутися додому. І не лише вона.

Деокупована Кам'янка. Знищений російський танк на одній з вулиць.
Знищений російський танк на одній з вулиць.

В евакуацію її сім’я виїхала на Волинь. Батько Тоні Іван Олександрович залишився у Кам’янці та загинув. Дідові Вані було 76, проте він мав ще добре здоров’я: сам тримав корову й бичка, косив сіно, виганяв на пасовище й доїв худобу.

— Я йому кажу: «Пап, поїхали». А він: «Куди я поїду? Ну, куди, скажи мені?» Він все життя тут прожив і навіть подумати не міг, що їхатиме зі своєї домівки. А в нього ще й корова жива була і телятко. Тож він залишився, — розповідає Тоня. Їхню корову прибило під час обстрілу — хлів завалився. На подвір’ї й досі лежить скелет тварини.

Рештки корови. Сапери радили не чіпати, бо невідомо, що під нею може бути.

В окупацію дід Ваня возив сусідам хліб і молоко. Є свідки, які підтвердили дату його загибелі. 23 березня чоловік ще приніс людям їжу, а 24-го — уже ні. Батько Тоні тоді їхав на машині й потрапив під обстріл. Пряме попадання в авто. 

— Коли деокупували, я точно взнала, що це мій батько. Взяли заяву, взяли зразки ДНК і на поховання мені віддали кульочок. Його убили, спалили, а потім ще й танком переїхали, — залишки машини діда Вані й досі лежать на обочині.

Усе, що лишилося від машини діда Івана. Російські військові застрелили його у ній, спалили, а потім ще й переїхали танком.

Поки Артем був у Кам’янці, дідусь намагався відволікти його від війни. Тоня приводила сина до свого батька й вони грали разом у доміно або шашки, щоб малий не зосереджувався на вибухах.

Зараз вони живуть на квартирі в Ізюмі, але план Тоні — мінімально облаштувати батькову хату, перекрити розбитий дах і повернутися з сім’єю у Кам’янку. Їхній будинок відновленню не підлягає, на батьків матеріали виділять — комісія з Ізюма приїжджала й підтвердила.

— Можна її зберегти, якщо постаратися. І взагалі, якби світло було, то люди вже сюди поверталися б, — додає жінка.

Те саме чую і від Уляни з Артемом. Уляна вагітна, через кілька місяців їй народжувати. І попри це каже, що якби дали мобільний будинок, то вже би сім’єю жили тут. А поки обробили город на свій страх і ризик та посадили всього потроху.

— Та ви що! Ні Полтавщина, ніщо інше не замінить свого краю. У нас тут шикарна природа, село цвіло і пахло. Молоді достатньо, дітей було не дуже багато, але і своя школа, й садок були. На вихідних — не проштовхнутися просто, усі поверталися додому з Харкова. У кафе нереально сходити, бо місць не було, — розказує Уляна і додає. — Я би вже хоч завтра переїхала назад.

donbas frontliner, ukraine war, Kamyanka, deoccupied village
В цій хаті вже вставили вікна і засадили город біля неї.

Тоня також говорить про сусідів. Хтось уже навідується та прибирає, інші дзвонять і розпитують, яка ситуація в селі: 

— Щосереди автобус людей привозить, і багатенько. Кожен, хто в Ізюмі зараз, потроху облаштовує тут. У людей підхід: я буду в сараї, але на своєму подвір’ї. Думаю, що село виживе. Якщо тільки дадуть світло, кожен повернеться. 

Артем та Тоня у хаті діда Івана – одному з небагатьох вцілілих будинків у селі.

У хаті діда Вані зараз порожньо. У кутку тоїть старенький диван — хтось із сусідів приніс, набір посуду ще з радянських часів — теж люди поділилися, продукти — волонтери привезли, куточок Артема з іграшками — роздавали діткам на свята. У свіжопошпакльованому вікні стирчить маленький прапорець — це Артем залишив, щоб з вулиці було видно.

— Що ви зуміли врятувати? — запитую.
— Нічого абсолютно, — відповідає Тоня блискавично. — У той момент навіть не могла зрозуміти, що брати. Їхали з думкою, що через недільку ми повернемося. Я отак відкрила шафу, подивилася — та що я буду тягнути? Все одно ненадовго. Навіть дитячий планшет, який потрібен Тьомі для занять, не додумалася взяти. Настільки ми відвикли від світла й інтернету. Паспорт і все.

Патрони, які Тоня назбирала на подвір’ї дідової хати.

Будинок батька старий, але збудований на совість і має високі стелі. Тоня намагається його підлатати власними силами, вкладається і часом, і копійкою: сама грунтує, шпаклює, заливає піною тріщини, переклала з чоловіком пічку в кімнаті, щоб зігрітися восени. 

Деокупована Кам'янка. Артем біля руїн своєї хати.
Артем біля руїн свого будинку.

— Усе побите й горіле. У цій хаті нічого не вціліло взагалі. Вікна були вибиті й закладені цеглою. З тієї сторони немає шифера, там дірка у даху й вода затікає. Усе повиносили й розтрощили. Якщо не вкрали, то понищити. Навіть зі швейної машинки ремінь вирвали. Ну, щоб що? — обурюється. — Я не хочу сказати, що нас десь ображали. Гарно прийняли й житло дали, і з роботою допомогли. Але дім — це є дім. І зовсім інше — коли ти відчуваєш, що тобі треба оте й оте, й оте, але воно не твоє. А тут, як я зроблю, так і буде, і ніхто не скаже, що щось не так.

Тоня хоче, щоб в Артема був свій куток, батьківський. Щоб закінчилися переїзди й він знав, де лежать його речі, посуд чи велосипед. 

— В одному місці були, в іншому. Чотири тимчасових житла змінили, неможливо це витримати. Якось він бігає-бігає по хаті, а потім як ліг на сітку, де ліжко, й каже: «Мамочка, мені так дома добре, я не хочу нікуди їхати». — Тоня не стримується і голос її тремтить. — Тьома у мене такий турботливий, відповідальний. Він малий, але так по-дорослому усе розуміє. Я хочу, щоб він був щасливий і щоб мав свій дім.

Текст: Альона Савчук / Фото: Андрій Дубчак, Данило Дубчак

Follow us: InstagramFacebookTwitterYouTubeTelegram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *