Радянськими самохідними артилерійськими установками «Гвоздика» (2С1) вже давно нікого не здивуєш. В усіх на слуху польські «Краби», американські «Хаймарси» та «Три топора», й інша артилерія, надана західними партнерами. Ала «САУшка Гвоздика» хоч і не така точна та ювелірна, але роботу свою робить. Тож якщо треба «переорати» ворожі окопи, вдарити по піхоті чи по техніці ворога на середніх для сучасної артилерії відстанях – працює зазвичай саме вона. І свою справу робить добре.

Я побував у підрозділу САУ «Гвоздика» 30-ї ОМБр (30-та окрема механізована бригада імені князя Костянтина Острозького), які підтримують українську передову та наступальні дії нашої армії неподалік Бахмута.

Donbas Frontliner, Ukraine war, SAU fire
САУ добре замаскована серед квітучої зелені полів та посадок від ворожих дронів та дронів-камікадзе «Ланцет».

Основне – звісно, невидимість та захищеність артилерійської установки від ворога. Тому машина стоїть у капонірі та закамуфльована антидронними сітками від атак російських дронів-камікадзе «Ланцет». На час бойової стрільби частину цієї стіки здвигають, що дає змогу стволу гармати зробити постріл.

САУ Гвоздика
Основне озброєння САУ 2С1 «Гвоздика» – 122-мм гаубиця Д–32, розміщена у башті кругового обертання. Швидкострільність – 4-5 пострілів на хвилину.

Якийсь час ми чекали поблизу бліндажа, де живе екіпаж та ховається від «очей» ворожих дронів. Але поговорити довго не дали. Надійшли координати цілей і хлопці побігли «на роботу».

Donbas Frontliner, soldier in dugout, 2023, Ukraine war, Andriy Dubchak
Позивний «Моряк» у бліндажі, який захищає та маскує екіпаж машини. В армії вже восьмий рік.

Наступна година складалася із суцільних пострілів. Спершу було заявлено про п’ять. Потім координати нових цілей надходили й надходили.

Donbas Frontliner, SAU fire at the Ukraine-Russian frontline war
Юра спостерігає, як 122-мм снаряд вилітає зі ствола самохідної артилерійської установки (САУ) 2С1 «Гвоздика» до російських позицій під Соледаром.

Корегують роботу САУ підрозділи аеророзвідки, які у реальному часі спостерігають за розривами снарядів на ворожих позиціях і пересилають дані командиру батареї.

Donbas Frontliner, командир САУ Кузя
«Дайте лише куди, і ми зробимо «вєтєр», – каже командир позиції «Кузя».

Основні цілі – піхота, окопи та ворожа техніка, яку помічено на під’їзді до передових.

Frontliner, Ukraine war, Екіпаж САУ «Гвоздика» складає 4 чоловіка. Максимальна дальність стрільби – 15200 м. Скорострільність: 4 – 5 постр. / хв.
Екіпаж САУ «Гвоздика» складається із 4 чоловік. Максимальна дальність стрільби – 15 200 м.

З рації постійно лунають команди, які дублюються двічі, аби у гарячці бою та шумі механізмів у машині екіпаж не пропустив важливої інформації: «Приціл – 388, приціл – 388. Рівень – менше 9, менше 9. Правіше 006, правіше 006. Зменшений осколок, зменшений осколок. Навести, доповісти». Потім команда «Постріл». І снаряд за снарядом летить кудись у напрямку ворожих позицій.

Черговий снаряд  «САУшки» летить до російських позицій.
Черговий снаряд «САУшки» летить до російських позицій.

Як правило, екіпаж не знає, по чому саме вони стріляють – їм надають лише координати. Найкраще, каже командир, коли піхотинці передають «Дякую за роботу!» – це означає, що робота САУ дуже їм допомогла. Не дарма в армії є прислів’я: «Піт артилерії рятує кров піхоти».

«Шульц» біля відстріляних гільз позаду САУ.

У перервах між надходженням координат нових цілей намагаємося поспілкуватися, але не дають. Постійно надходять нові і нові координати. Командир «Кузя» каже, що з снарядами зараз все добре у порівнянні з початком повномасштабної війни, коли у ворог випускав по 600-700 снарядів на взвод (три гармати), а взвод українців мав лише 70 снарядів на добу.

Donbas Frontliner, САУ «Гвоздика» постріл снаряду в повітрі
Черговий постріл і виліт 122-мм снаряду.

Відстрілялися. Військові маскують САУ сіткою та гіллям, йдуть ближче до укриття. «Отвєтка» ворога може бути у будь-яку мить, нехтувати цим не можна. І вона звісно буває…

Біля бліндажа фотографую хлопців з екіпажу. Всі молоді, для мене майже діти. Але всі на фронті вже давно.

Donbas Frontliner, Ukraine war, SAU, sioldier Nikita
Нікіта вмивається холодною водою після стрільб. Броня машини розпечена на сонці і всередині, як у фінській сауні.

Питаю у Валентина: «Чи жарка була сьогодні робота?».

– Та, – каже, – таке у нас кожен день.

Donbas Frontliner, soldier Valentin
Валентин після бойової роботи.

Роботи на позиції багато і без стрільби САУ – копати, прибирати, готувати їсти, колоти дрова.

Donbas Frontliner, Ukraine war, soldiers hand
«Піт та мозолі артилерії рятують кров піхоти».
Donbas Frontliner, Ukraine war, soldier Olexander
Олександр.

Довго бути на позиції не варто. Сідаємо в машини та їдемо. Дорогою багато звуків. Дими у напрямку Бахмута. Туди зараз працює артилерія з обох боків. Дорогою зустрічаємо Толіка. Він везе новий БК зі 122-мм снарядів на позиції для «роботи» САУ.

Donbas Frontliner, shell from SAU "Gvozdika", Ukraine war
Снаряди 122-мм калібру до САУ «Гвоздика» у машині Толіка.

Десятками і сотнями пострілів «САУшки» в день тут нікого вже не здивуєш, це звична буденність.

Donbas Frontliner, shell fly to russian position from 122mm soviet hawiter SAU Gvozdika
Снаряд №n (збився з рахунку під час фотографування) вилітає з каналу ствола САУ «Гвоздика» до російських позицій під Бахмутом.

Текст та фото: Андрій Дубчак

Follow us: InstagramFacebookTwitterYouTubeTelegram