Ми схопилися одне за одного випадково. Я шукала іноземних легіонерів для документального фільму. Рутинна щоденна праця з сотнями дзвінків, офіційних листів, нишпоренням про персоналії. Аж ось, у вихорі всієї інформації ти хапаєшся за його погляд крізь екран у соцмережах на світлинах. Фотограф, який зробив його фото – так само випадково зустрів його по дорозі з Бахмута. Кан, тоді, у повному багатокілограмовому спорядженні їхав на завдання. Випитала у фотографа про контакти воїна – на наступний день перекинулися повідомленнями з Каном. Він – у захваті від моїх світлин, я у захваті від його сміливості.

Donbas Frontliner / Кан – іноземець, що воює за Україну
Кан – іноземець, що воює за Україну.

Почали обмінюватися музикою, інтересами, життєвими історіями й переживаннями за Донеччину. Так і трималися на звʼязку. Ми були постійно поруч й дуже далеко.

«Привіт, Кан! Я у Краматорську, давай, може на каву?» – «Привіт! Я дуже радий, що ти поруч, але у мене бойові виходи на тижні вперед до штурму Бахмута, не відпустять…» Ще через два тижні: «Привіт! Я бачив ти була у Києві, я зараз тут на тренуваннях, зустрінемось?» – «Прокляття, Кан, я тільки виїхала три години тому до Харкова…»

І так ми разів зо пʼять намагалися зустрітися, але війна постійно кожного з нас розкидувала по всій країні. Лиш дотично й аморфно ми розминалися в одних й тих самих місцях.

Через три місяці нарешті зустрічаємося на полігоні. Канекі та його побратим: «Це Джо, мій вчитель, якби не він, – сміється, – я б не знав як зі снайперки стріляти».

Donbas Frontliner / Приклад зброї бійця

Кан, ти розповідав, що тобі подобається музика, фільмування, чому ти вирішив стати воїном?

«Я дуже довго, як і будь-який підліток був у пошуку себе. Тому в 16 років вступив до військового вишколу у Франції. Складно сказати, що я люблю робити те, що я роблю. Подобається – можливо, так. Я просто беру й роблю, це моя робота. Бути військовим, яких всі бачать такими брутальними, рішучими, деколи злими – це дивно для мене… У звичайному житті я завжди дуже спокійна людина. Навіть коли відбуваються стресові моменти – я спокійно реагую на це й розвʼязую проблеми. Мабуть, через це ми добре виконуємо бойові виходи. Зараз мені двадцять три роки, я наймолодший з військовослужбовців у своїй команді й, мабуть, у всьому легіоні. Мої побратими старші за мене на 10 років. Я їх дуже ціную та люблю. Вони навчають мене багато чому. Тепер я можу добре виконувати будь-яку роботу». 

Donbas Frontliner / Кан під час розмови
Кан під час розмови.

Це твоя перша війна, як ти «перетравлюєш» все, що з тобою відбувається тут?

«Війна тут не схожа ні на що, що доводилося мені бачити раніше. Вона занадто смертоносна. Важко сказати, як багато разів я думав, що не повернуся назад. Як піхота, кожного разу, коли я маю бойовий вихід, щоб боротися за вас або визволяти території та брати під контроль деякі обʼєкти, я завжди маю гранату під серцем. Це задля того, що якщо ми опинимося в облозі – ми можемо швидко вбити себе. Звучить жахливо, але краще так, ніж потрапити до полону росіян. Рідко хто повертається живим від них. На щастя, сам я дуже везучий. За пів року служби й два місяці штурму Бахмутського напрямку мене було ледь поранено лиш одного разу, коли куля рикошетом від дерева зачепила мою руку.

Donbas Frontliner / Гвинтівка
Гвинтівка.

Наприклад, під час однієї місії (я не можу надати деталі нашої цілі), коли ми поверталися до нашого місця виходу, нас зупинили та заблокували росіяни на приблизно дві години. У нас не було можливості рухатися, і в цей момент ми просто повинні були чекати в невідомості того, що станеться далі. Танк намагався стріляти по нас, міномет і гранатомет намагалися очистити наші позиції та позиції українців. І таких історій повно… Але я впевнений, що ми виграємо війну, хоча це займе багато часу.

Donbas Frontliner / Кан відпрацьовує навички стрільби на полігоні
Кан відточує навички стрільби на полігоні.

Деколи складно морально. Бо я не маю місця, куди можна повернутися. Відчуття, що я більше не маю дому. Моя сімʼя з Франції, яка усиновила мене, коли мені було два роки – відмовилися зі мною спілкуватися через те, що я обрав цей шлях. Вони довго вмовляли мене не їхати сюди, переживали за мене, ми постійно сварилися через це, і в один момент ми всі просто перестали спілкуватися. Лише моя сестра, яка теж була прийнята за дочку, як і я колись за сина – підтримує мене й тримає зі мною звʼязок. За що дуже їй вдячний. Я втратив дві сімʼї, але досі не втрачаю віру в те, що ми переборемо це зло. Що мені вдасться захистити вас, українців.

Donbas Frontliner / Джо стріляє зі снайперської гвинтівки.
Товариш Кана, Джо стріляє зі снайперської гвинтівки.

«Чим довше я в Україні, тим менше я боюся…»

Чим довше я в Україні, тим менше я боюся, й більше починаю любити цю країну. У вас дивовижні люди, культура, їжа, специфічний менталітет. Я завжди боровся за беззахисних людей. Особливо за старих людей, що живуть на Донеччині. Мені так хочеться, щоб вони жили нормальне життя як, наприклад, у Києві. Ця багаторічна війна багато забрала у них. Промисловість, гроші, природу, а тепер забирає міста, будинки й життя. В усіх. Це не справедливо. Саме тому в мені починають зароджуватися нові цінності задля подальшої боротьби. Тож, коли ми виграємо в цій війні, й деокупуємо всі території – я куплю собі дім у Криму й житиму там. Тому що Крим дуже нагадує мені Південь Франції, де я виріс. 

Donbas Frontliner / «Коли ми виграємо в цій війні й деокупуємо всі території – я куплю собі дім у Криму й житиму там»
«Коли ми виграємо в цій війні й деокупуємо всі території – я куплю собі дім у Криму й житиму там. Тому що Крим дуже нагадує мені Південь Франції, де я виріс»

Автор тексту та фото: Ніколєтта Стоянова

Follow us: InstagramFacebookTwitterYouTubeTelegram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *